امتحانات نهایی پایه دوازدهم

  • 8 ارديبهشت , 1397
  • 291 نفر
  • کد خبر 100017
از سال آتی در پایه دوازدهم امتحانات نهایی خواهیم داشت اما هنوز از سوی شورای عالی آموزش و پرورش تصمیمی برای برگزاری امتحانات نهایی در پایه های پایین تر گرفته نشده است.
 
🔹دکتر عمادی؛ رییس مرکز سنجش وزارت آموزش و پرورش در خراسان رضوي، با اعلام اين كه سامانه تصحیح الکترونیکی امتحانات نهایی به صورت آزمایشی در دی ماه 96 اجرا شد اذعان داشتند كه تلاش میکنیم از خرداد امسال اندک اندک این سامانه را به صورت جدی تر عملیاتی نماییم .

خراسان رضوی از استان هایی ست که در حوزه سنجش همیشه پیشرو بوده و امیدواریم با حمایت مدیران ادارات آموزش و پرورش این استان بهره برداری از این سامانه به عنوان یک زیرساخت بزرگ در مسیر نوین نمودن سیستم های سنجش در کشور به خوبی مهیا شود.

♦️ کنکور سال 98 آزمونی متفاوت از سال های قبل آن خواهد بود ، شورای سنجش و پذیرش دانشجو در خصوص نحوه اجرای کنکور سال آینده تصمیم می گیرد اما در این میان براساس قانون سنجش و پذیرش دانشجو ، سه روش برای جذب دانشجو مدنظر قرار می گیرد و براساس این قانون باید سهم سوابق تحصیلی دانش آموزی افزایش یابد.

🔸 امروز به دلیل رشد بی رویه راه اندازی دانشگاه ها این اتفاق افتاده و شرایط ورود بدون کنکور دانش آموزان به  85 درصد رشته محل ها فراهم شده اما این موضوع منجر به کاهش حجم فشارهای روانی و مالی خانواده ها و دانش آموزان و کم شدن بار روانی کنکور و کاهش تاثیر منفی بر ماموریت های ذاتی آموزش و پرورش نشده است.

♦️ مباحثی که درخصوص حذف کنکور مطرح می شود ، پیشنهاد جدیدی برای افزایش سهم سوابق تحصیلی دانش آموزان به 90 درصد و کاهش سهم آزمون کنکور به 10 درصد به ما ارایه شده است که در حال بررسی آن هستیم اما ما معتقدیم برای ورود دانش آموزان به دانشگاه ها نیاز به فیلتری داریم که کنکور این نقش را ایفا می کند و در واقع سوابق تحصیلی به تنهایی نمی تواند نقش این فیلتر را داشته باشد.

♦️  یکی از پیشنهادات این است که امتحانات نهایی براساس روال تنها در پایه دوازدهم برگزار شود و سهم این امتحانات در پذیرش دانشجو 50 درصد باشد و 50 درصد هم نمره آزمون عمومی و اختصاصی کنکور در نظر گرفته شود.